«ПРИКРАСЬ СУКНЮ ДЛЯ ЛЯЛЬКИ З БАБУСИНОЇ СКРИНЬКИ »



КОНСПЕКТ

ЗАНЯТТЯ З МАЛЮВАННЯ ТА НАРОДОЗНАВСТВА
«ПРИКРАСЬ СУКНЮ ДЛЯ ЛЯЛЬКИ З БАБУСИНОЇ СКРИНЬКИ »

                                                                                     Нікіщенко В. Р., Фортуна О. І.

Мета: сприяти розвитку дрібної моторики, стимулювати пам'ять та мовлення за допомогою кінезіологічних прийомів; відпрацьовувати інтонаційну виразність мови, фонематичний і музичний слух засобами хорового промовляння та проспівування дитячих фольклорних пісень: «Котику сіренький, котику біленький», «Морозець- морозець»; закріпити в активному мовленні етикетні фрази «Добрий день, добрий ранок, здравствуйте, вітаю, здоровенькі були, до побачення, на все добре, щасти вам, гарного дня, всього найкращого», вчити використовувати їх в діалогах з дорослим; познайомити дітей з різними видами народних ляльок (мотанки, пеленашки, стригушки, десятиручки), продемонструвати різницю між сучасною лялькою і лялькою ручної роботи; закріпити алгоритм виконання малюнка в техніці штампування на тканині, вчити розміщувати візерунок по всій площині сукні; виховувати акуратність і самостійність під час роботи з матеріалами для творчості, вчити милуватися готовими виробами.
Матеріал: фарби гуашеві червоного кольору, сукні для ляльки із тканини, штампи,кле-              йонки, серветки;  санчата, іграшки, скриня із ляльками, колиска, ляльки ручної роботи.

ХІД ЗАНЯТТЯ:
I Організаційний момент. Бесіда «Моя іграшка».
            Діти захдять до групи і вітаються з гостями. Вихователь: А я бачу, ви сьогодні прийшли до садочка із своїми  іграшками, то ж розкажіть про них (вірші про іграшки).
Ой,немало діл я мала: рано-рано встала.                        Ну, а це- ведмедик Мишка
До дитячого садочка ляльку проводжала.                       Він і плаче і реве…
Огляділа все до діла:ну ходімо,дочко!                              Він звихнув учора ніжку,
Тільки знай-но ,будь охайна, дочка, в дитсадочку!        Та нічого-заживе!
(К.Перелісна «Лялька»)                                                           (І.Нехода «Ведмедик Мишка»                                                                                                                         
-Вихователь запитує дітей: Яка лялька у тебе, Даша? (велика чи маленька,чи гарна?)
А яке платтячко у твоєї ляльки ,Вероніка? (якого кольору, із чого зроблене?)
А ти, Кирил,що приніс? Розкажи яке хутро у твого ведмедика?  Як його звати ?(відповіді дітей)
II Повідомлення мети подорожі.                                                                                                                                                                                                                                         Діти, а зараз ми підемо на гостини у незвичайне місце,  де нас уже зачекались…                                                                                                                                                      -Зима прийшла, свята принесла, все снігом білим, пухнастим навколо замела. Одягаймося тепленько і вирушаємо хутченько! (вихователь і діти імітують рухи_одягання шубки,шапки, валянок і рукавичок з примовлянням «тепло одягаюсь у далеку дорогу збираюсь»). Давайте посадимо свої іграшки на саночки і вирушимо у дорогу та ще попросимо морозець,щоб він нас не дуже морозив.
«Мовно-рухова гра «Морозець»
                                     Морозець-морозець,не щіпай нам щічки
                                Теплі влянки у нас,шубки й рукавички.                                   Морозець-морозець,плещемо в долоні .
                                    У дівчаток і хлоп ят носики червоні
Всі разом вирушаємо у подорож.
III Бесіда-зустріч з майстринею.
-Звучить колискова пісня,  бачимо в хатинці жінка колише немовля і співає пісню.
-Діти,а давайте зайдемо до хати і привітаємось. Діти вітаються із господинею.
Вихователь запитує у дітей: А як іще можна привітатися з іншими людьми? Діти відповідають (доброго дня, доброго ранку, здравствуйте,добридень, вітаю,здоровенькі були) (іграшки залишаються на санчатах)
-А зараз саме час познайомитись із господинею. Запитайте ,як її звати. Діти запитують,а господиня відповідає (Оксана Івінівна). Потім жінка запитує малюків їхні імена. Діти відповідають: Мене звати Даша,а мене звати Миколка тощо. Діти,ми завітали в гості до справжньої майстрині,подивіться які в неї гарні вишиті рушники,сорочка,а скільки у неї різної тканини,ниток для вишивання і в’язання.Вихователь пропонує дізнатися у жінки,що вона робить? (запитую сама і пропоную повторити дітей)
1.Розповідь майстрині про традиції заколисання.
Маленьким дітям клали у колиску  під подушку свячені вербові бруньки  ,над люлькою вішали пучечок хмелю,а ще обов’язково поряд клали ляльку-мотанку щоб оберігала дитинку. Оксана Іванівна пропонує заколисати свої іграшки і покласти спати. Співають разом колискової пісні.
2.Виконання народної пісеньки-колисанки «Котику сіренький».
      Котику сіренький,котику біленький,
Котку волохатий,не ходи по хаті,
Не буди дитяти, дитя буде спати,
            Котик воркотати. Ой на кота – воркота,
                                          На дитину дрімота. А-а-а,а-а!
3. Мовно-рухлива гра «Ми по колу ідемо».
Діти ідуть по колу (одна дитина стоїть всередині і тримає лялечку) і промовляють: ми по колу ідемо,в коло лялечку звемо, лялечка не підглядай, хто покликав- відгадай! Дитина закриває очі, а хтось її гукає, потім «дитина-лялька» відгадує по голосу, хто її покликав та говорить: мене покликала Аня.
IV Розповідь майстрині про ляльок ручної роботи.
–Як гарно ви гралися, а зараз підійдіть поближче та сядьте на лавку, я вам розкажу якими ляльками я гралася .  Діти сідають на лавку біля господині і слухають.
-Господиня звертає увагу на скриню ,відкриває її, дістає звідти  ляльки і розповідає про них. Поки іграшки сплять я розповім вам якими іграшками гралася, коли була зовсім маленька. Ось лялька-пеленашка, її мені мама зробила щоб я забавлялася, коли її не було поруч.  А якщо розв ‘язати  мотузочку, то ляльки ніби і немає, залишилася одна ганчірочка.                                                                                
–Коли стала підростати і допомагати по господарству, матуся зробила мені із щітки ляльку –стригушку. Стригушкою її називають тому, що кінці щітки підстригали  щоб платтячко щоб платтячко ляльки було рівним внизу,однакової довжини.                                                                                                                             -А коли стала дорослою, щоб встигала все робити, подарувала мені мама ляльку-десятиручку у якої десять ручок-помічниць для багатьох справ.                                                                            
  Господиня відкриває свою скриню і дістає звідти ще одну сучасну ляльку у гарній сукні.                           
Діти,подивіться, це лялька сучасна, якою зараз граються діти.Вона зовсім не схожа на ляльок із моєї скрині. У ляльк мотанок немає обличчя,замість рук і ніжок у них нитки. Сучасні ляльки ж зроблені з пластмаси,  гуми, а волосся у них штучне. А ще вони одягнені в гарний одяг: платтячка,спіднички,костюми.
-Діти, подивіться  яке гарне платтячко у цієї ляльки, з чого воно зроблене? Так, вірно з тканини, воно різнокольорове. Вихователь пропонує, а давайте разом прикрасимо  і іншим лялькам платтячка.
V Практична робота
1.Детальний показ прийома штампування.
Спочатку я покажу як треба прикрашати виріб штампами. Показ вихователя (на плаття із білої тканини ставляє штампи, зроблені з картоплі і промовляє: беру штамп ,занурюю його у фарбу і ставлю на тканину, потім ще раз і ставлю штамп поруч із першим і так декілька разів, виходить гарний візерунок). Але перед початком роботи давайте виконаємо зарядку для пальчиків,щоб гарно потрудились.
2.Кінезіологічні вправи.
-Вправа «Пальчики вітаються». Діти торкаються спочатку мізинчиками обох рук, потім безіменними, середніми, вказівними, великими один одного.
-Вправа «Замок». Пальчики привіталися і обнялися (зімкнулися в замок) .
-Вправа «Слухняний пальчик». Діти торкаються  вказівним пальчиком однієї руки  кінчика носа, а іншою до вушка, плеснути в долоні і торкнутись ще раз.
3.Самостійна робота дітей, за необхідністю індивідуальна допомога вихователя.                                                                                                                                                                                                                       
А тепер проходимо до нашої майстерні і займаємо свої місця. Діти сідають за столи і починають працювати. Вихователь іще раз розказує: беремо штамп правою рукою, занурюємо його у фарбу і ставимо на платтячко. Господиня у цей час допомагає дітям штампувати. Під час роботи запитую у дітей: Що ти робиш? Якого кольору у тебе виходять штампи? На що схожі штампи? (Відповіді дітей). 
 4.Оцінювання робіт.                     
 Після того як діти закінчать працювати, розвішуємо платтячка на мотузку щоб висохли.            (вихователь і господиня разом з дітьми)
Господиня дякує дітям за прикрашені вироби, і говорить про те,що в неї тепер багато роботи ,треба нашити ляльок для цих гарних платтячок. А на згадку про себе дарує дітям зроблені власноруч ляльки з ниток.                                                                                                                                                                                             
Вихователь: давайте подякуємо господині за дарунки, заберемо свої іграшки і повернемось у свій садочок, діти прощаються (до побачення, на все добре ,всього найкращого, щасти вам, гарного вам дня). Беруть санчата з іграшками і примовляють :
-великі ноги йшли по дорозі,(великі кроки) туп-туп-туп, а малеькі ніжки плелись по доріжці (маленькі кроки) туп-туп-туп.
VI Підведення підсумків.
-Ох і стомились ми, давайте трошки відпочинемо (сідаємо на лавку) і вихователь запитує дітей: а розкажіть мені куди ви ходили, кого зустріли  і що бачили там? Як називались ляльки про яких розповідала господиня? А що це у вас в руках? Хто зробив такі гарні лялечки? А чи є такі ляльки у вас вдома? Ляльок яких ми сьогодні бачили і отримали в дарунок в магазині не купити,їх можна виготовити своїми руками.Ви підростете і ми обовязково навчимось їх робити.  (відповіді дітей)
-Діти прощаються і виходять з групи.
В кінці заняття господиня з вихователем дарують гостям ляльки з ниток  на добру   пам ять.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  

Немає коментарів:

Дописати коментар